Za The Foresighter piše: Jovana Milić
Povezani članci: 8 Načina Da Smanjite Troškove Studiranja I DEO
II DEO
5. SMEŠTAJ, HRANA I GRADSKI PREVOZ
Za ljude koji ne žive u mestu u kom studiraju, dodatni troškovi odnose se na smeštaj, hranu, putovanja kući. Studentski domovi su popularan i povoljan izbor. Vrše se prijave na konkurs za smeštaj u studentskom domu, i u skladu od kapaciteta biraju se studenti. Nažalost, ne budu svi primljeni. Raspored po domovima bude poznat pre oktobra. Raspon novca koji treba izdvojiti razlikuje se za studente koji jesu i za one koji nisu na budžetu.
Smestaj za studente koji nisu na budžetu, u zavisnosti od doma do doma, bude i do četiri – pet puta skuplji nego za studente koji se školuju o trošku države. Faktori koji još utiču na cenu domskog smeštaja su: tip doma i lokacija, i tip sobe (jednokrevetna, dvokrevetna, trokrevetna, četvorokrevetna, petokrevetna).
Sledeća opcija je smeštaj u stanu/kući sa cimerima, jednim ili više. Naravno, tu je i samostalan život u stanu/kući, bez cimera. Potražnja za privatnim smeštajem je u toku upisnog roka i početkom oktobra jako velika, pa se na vreme bavite ovom temom.
Za one koji dolaze iz drugog grada, pripremanje hrane je još jedan izazov. Studentske menze su, uz domove, popularan izbor. Za simboličan novac možete imati ceo ručak. I u ovom segemntu, u povoljnioj poziciji su studenti koji su na budžetu: hrana u domovima je i do dva puta za njih povoljnija! Samostalno pripremanje hrane ili sa cimerima, donošenje hrane od kuće, ishrana u restoranima, brza hrana, samo su neki od načina studentske ishrane.
Cena mesečne karte za korišćenje gradskog prevoza razlikuje se od grada do grada, a za studente postoje povlastice u vidu niže cene.
Kako uštedeti?
Smeštaj sa cimerima omogućava deljenje računa, i to je svakako isplativo. Ta opcija ima svoje dobre i loše strane, treba na vreme iskalkuisati sve, a ne samo novac. Ishrana u studentskim menzama je povoljna. Zajedničko pripremanje hrane je poseban doživljaj. Neko učvrsti postojeće veštine, neko stekne nove. Ovaj finansijski izdatak je, uz školarinu, najveći, ali i najfleksibilniji.
6. PUTOVANJA. NIGDE BEZ INDEKSA
Jedna od prednosti je to što mnogi prevoznici u Srbiji daju studentski popust na putnu kartu između dva grada. Postoje i posebni popusti za vozove. Ova prednost svim studentima znači, a posebno onima koji se često vraćaju u rodno mesto. Takođe, indeks omogućava i posebne povlastice pri kupovini mesečne karte za gradski prevoz.
7. DODATNO OBRAZOVANJE
Regruteri iz velikih kompanija koje posluju na tržištu, kao i samostalni preduzetnici, poručuju mladima da je danas neprihvatljivo samo ići na predavanja i polagati ispite. Na sve strane se apeluje da se studenti više aktiviraju na vannastavnim i vanfakultetskim aktivnostima, da je svaki korak van fakulteta prednost. Postoje brojni seminari, radionice, konferencije, treninzi namenjeni studentima. Iz svake oblasti može da se pronađe neki vid pohađanja neformalnog obrazovanja.
Kako uštedeti?
Postoje vannastavne aktivnosti u okviru fakulteta koje su namenjene studentima, i pohađanje je besplatno. U okviru studentskih organizacija, kulturnih centara, organizacija posvećenih mladima postoje besplatne aktivnosti za studente. Ukoliko se traži neki dokaz o statusu, to može biti indeks ili potvrda o redovnom studiranju. Seminari i doatne edukacije koje se plaćaju u velikom broju slučajeva nude popust za studente i grupne prijave. Okupite društvo, i ostvarićete nekoliko benefita.
8. ZABAVA
Na poslednjem mestu, ali nikako najmaže važan faktor tokom studentskih dana. Putovanja, izlasci, druženja, okupljanja, istraživanja, upoznavanja ljudi i sveta... sve je to sastavni deo studentskog doba. Idealno je da bude u balansu sa ispunjenjem obaveza. Uz indeks i malo volje, zabava postoji. Na listu studentkih troškova dodajte i ovaj. Nećemo vam dati odgovor na to kako da uštedite, samo ćemo vas podsetiti na ključne reči: kreativnost, inicijativnost i druženje.
Za The Foresighter piše: Jovana Milić